Kommenteeri

Mida saab teha raskete ja väsinud jalgade heaks?

Tekst: Kräuterhaus Sanct Bernhard, Ulvi Leinus, Heilika Leinus
Fotod: Adobe Stock, Kräuterhaus Sanct Bernhard

Meie jalad suudavad teha hämmastavaid asju, kui kannavad meid päevast päeva läbi elu. Vahel need ka väsivad ja hakkavad valutama. Mida saaksime teha, et meie jalad oleksid paremas seisus pärast pikale veninud tööpäeva arvuti taga või pärast pikka päeva ringi kõndimist kõrge kontsaga kingades?
Siin on mõned näpunäited, mis aitavad sul oma jalgade eest hoolitseda, et need oleksid kauem terved ja ilusad.

1. Kanna kõrge kontsaga jalatseid võimalikult harva 

Kõrged kontsad teevad jalad sihvakamaks ja kes meist siis ei tahaks parem ja ilusam välja näha. Korrates mõttetera "ilu nõuab ohvreid" peame siiski enamasti silmas vaid ajutist ebamugavustunnet. Tegelikult tunneme end oma jalgadel mugavalt vaid seni, kuni säilib veeniseinte ja veeniklappide elastsus. Seepärast ei olegi rasked ja väsinud jalad sugugi haruldane nähtus.

Kuna jalaveenide kaudu liigub veri tagasi südamesse, peavad veenid töötama gravitatsioonile vastu. Meie veenide sees on klapid, mis takistavad vere tagasivalgumist jalalabadesse. Vähene liikumine, pärilikud veenilaiendid ja pidev kõrge kontsaga jalavarjude kandmine kahjustavad oluliselt veeniklappide tööd. Teed oma jalgadele teene, kui loobud kõrge kontsaga jalatsite kandmisest või kannad neid vaid harva mõne olulise sündmuse puhul.

2. Rohkem kõndimist mugavates ja madala kannaga jalatsites

Väldi liftide ja eskalaatoritega  sõitmist ja kasuta võimalusel treppe. Kõnni taas rohkem, sest see tugevdab säärelihaseid ning teeb head südamele ja veeniklappidele. Piisab, kui kõnnid vaid 30 minutit päevas. See väga lihtne ja samas tõhus meetod on jõukohane peaaegu igaühele ja aitab paremat enesetunnet saavutada.

3. Külma vee dušš jalgadele

Kui pesed jalgu külma veega, ahenevad perifeersed veresooned ja veri liigub kergemini vertikaalselt ülespoole. Liiguta külma vee juga mööda jala väliskülge jalalabast reieni ja seestpoolt tagasi jalalabale. Korda seda protsessi mõlema jalaga 8–10 korda.

Jalgade seisundit aitab parandada ka tuntud Kneippi teraapia. See on ​​traditsiooniline ravimeetod, mis aitab haigusi ennetada ja tervist säilitada. Selle teraapia eesmärk on eelkõige stimuleerida vereringet, tugevdada immuunsüsteemi ja parandada vegetatiivse närvisüsteemi tööd. Kneippi veeteraapia (külma ja sooja vee vaheldumine) ergutab ka ainevahetust ja parandab naha tervist. 

Saksa ravitseja dr Sebastian Kneipp uuris, kuidas parandada inimeste tervist. Seejuures pööras ta erilist tähelepanu vee ja taimede tervendavale väele. Tulemuseks oli teaduspõhine loodusravi õpetus, mis ühendab endas vee, taimed, treeningu, toitumise ja tervisliku eluviisi.

4. Tõsta jalad üles

Tõsta aeg-ajalt jalad üles. See aitab kaasa sellele, et veri ja vesi voolavad kergemini jalgadest ära ning raskustunne neis väheneb. Parim viis selleks on heita pikali ja asetada jalad veidi südamest kõrgemale. Selleks võid lamades näiteks suure padja jalgade alla panna. Varem soovitati jalad panna vastu seina 90° nurga all, kuid teadusuuringud ei ole näidanud, et see annaks paremat või kiiremat tulemust. 

5. Fastsiatreening 

Fastsia on teatud tüüpi kollageenne sidekude, mis ümbritseb ja kaitseb lihaseid, luid ja elundeid. Fastsiatreeningu eesmärk on tugevdada ja venitada sidekude kehas. Sihipärase ja regulaarse fastsiatreeningu abil saab parandada keha painduvust, liikuvust ja jõudlust. 

Ehk on tuntuim fastsiatreeningu meetod nii-öelda fastsiaalne vabastamine, mille käigus surutakse massaaži- või vahurulli või siis ka nagakestega palli jalasäärtele ja rullitakse edasi tagasi. See võib leevendada jalgade väsimust, liigutada lümfivedelikke ja vähendada turseid.

Need rullikud võivad aidata rasketesse jalgadesse kiiresti "elu tagasi tuua". Kuid rullimisel ei tohi kaotada mõõdutunnet, sest siis võib tulemus olla oodatust vastupidine. Kui sul on aga tromboos, veenilaiendid või üldised vereringeprobleemid, siis tuleb enne sellist treeningut kindlasti eelnevalt arstiga nõu pidada.

6. Tugevda jalgu seest ja väljast

Hobukastan ja viinapuu lehed on suurepärased kaaslased veeniprobleemidega inimestele, kuna need kaitsevad veresooni ja tugevdavad veene. Kräuterhaus Sanct Bernhard on välja töötanud hobukastani ja viinapuulehtede kreemi, mille eesmärk on aidata tõhusalt veeniprobleemidega inimesi. See suurepärane kreem imendub kergesti, ei jäta nahale rasvast kilet ja võib pakkuda kiiret leevendust valulikele veenidele.

Kuumadel päevadel ja liikvel olles soovitame Kräuterhaus Sanct Bernhardi värskendavat AktiVen jalaspreid. Eriti mõnusa tunde annab see jalgadele otse külmkapist võetuna. Selles spreis sisalduvate toimainete eesmärk on hoida meie veene elastsena. 

Selleks, et oma "raskeid" jalgu eriti tõhusalt aidata, soovitame võtta ka hobukastani ja viinapuulehe kapsleid, mis sisaldavad veenide jaoks olulisi toitaineid.

Peale hobukastani ja viinapuu lehtede on antotsüaanide poolest eriti rikkad aroonia-, acai- ja leedrimarjad ning mustikad, mida võiks keha vajalike toitainetega varustamiseks tarbida kas värskelt marjadena või mahlana. 

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/hobukastani-ja-viinapuulehekapslid-120-tk

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/hobukastani-ja-viinapuulehe-kreem

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/jalasprei-aktiven

7. Lümfimassaaž raskete jalgade korral

Lümfidrenaažimassaaž on rahustav ja toetav ning  eriti kasulik on see nõrga sidekoe korral. Enne massaaži minemist uuri siiski massööri tausta, veendumaks, et tegemist on professionaaliga.

8. Kunagi ei ole liiga vara oma veenide eest hoolitsema hakata

Selleks, et jalad püsiksid kaua terved, tuleb nende eest juba varakult hoolitsema hakata. Ükskõik, kas oled juba 80. aastates või alles 20-aastane – pikalt arvuti või televiisori taga istumine ei tee jalgadele kunagi head. Kui võtad varakult kasutusele ettevaatusabinõud nagu liikumine, massaaž, teraapia ja tasakaalustatud toitumine, on palju tõenäolisem, et jalad püsivad terved ja kerged. Nii tekib ka harvem veenilaiendeid ja trombe.

Kergeid jalgu!

Lisa kommentaar

Email again: