Kommenteeri

Treener annab nõu: Mida ja kui palju juua tasub?

Tekst: Kerttu-Kadi Vanamb

Foto: Adobe Stock

Kõik on kuulnud, et inimene peab päevas vähemalt kaks liitrit vett jooma. Kui palju ja milliseid vedelikke täpsemalt tarbida võiks, selgitab toitumisnõustaja ja treener Krete Junson.

Vett tuleks Krete sõnul tarbida juba sellepärast, et vesi on inimese keha üks tähtsamaid komponente, moodustades meie kehast 60–70 protsenti. „Puhta vee joomine on oluline, kuid soovituslik kogus ei pea tulema pelgalt veest. Vedelikku saab ka toitudest, puuviljadest,” loetles Krete. See tähendab, et vedelikku tuleb tarbida, kuid säilitada tasakaal. Kes puhast vett niisama juua ei armasta, võiks maitseks juurde lisada näiteks puuvilju.

„Vedeliku kogus sõltub ka palju inimesest endast, tema vedeliku tarbimisest ja kulutamisest. Kes rohkem higistab, liigub ja on kehaliselt aktiivne, tema vedeliku tasakaal kõigub ka rohkem,” rääkis Krete, selgitades, et kulutatu tuleb alati kehale tagasi anda.

Tassike värsket teed on tunduvalt kasulikum kui suhkrust pungil mullijook.

Neilegi, kellele meeldib päevi kohvitassi taga veeta, on Kretel mõned näpunäited. „Kofeiini võib tarbida ööpäevas 300–400 mg, ilma et sellel oleks organismi veetasakaalu pärssiv toime. Kohvi joomisest tingituna võib suureneda uriinihulk, mistõttu pole kohv parim vedelik vedelikutasakaalu säilitamiseks. Lisaks tuleb kofeiini tarbimise järgselt arvestada selle kuue- kuni kaheksatunnist mõju ergutina, mistõttu võib hiline kohvijoomine õhtust uinumist häirida. Keskmine kohvikruus sisaldab umbes 95–165 mg kofeiini,” rääkis Krete. „Nende inimeste organism, kes rohkem kohvi tarvitavad, on ergutiga ka harjunud, aga kindlasti tasuks kohvi juues ka rohkem vedelikku juurde tarbida,” andis treener nõu. Meeles tuleb pidada, et kofeiini sisaldab ka roheline tee ning seetõttu ei tasu seda näiteks enne magamaminekut juua. Küll aga sobib tassikene rohelist teed suurepäraselt hommiku alustuseks. Õhtu poole võiks pigem eelistada mõnda rahustavat teed, mis hoopis aitab uinuda.

Teed julgustab Krete jooma, ent paneb südamele, et nii nagu kohvigagi, ei tohiks ka selle joomisega üle pingutada. „Kui tasakaalukalt ja mitmekesiselt tarbida, on kõik hästi,” kinnitas Krete, julgustades katsetama marjateedega, mille võib oma aiastki kokku koguda. Kevad ja eesootav suvi on tema sõnul hea aeg, mil kõik kodumaine koju tuua ja näiteks kuivama panna, et talvel hea võtta oleks.

„Poest ostetud teel tasub uurida ka toidusedelit ja vaadata, millised lisandid ja missuguste toimetega sinna juurde on pandud,” rääkis Krete. Mõelda võiks sellelegi, et kõigi tootjate teed ei pruugi olla ühtviisi hea kvaliteediga. Ja muidugi tasub meeles pidada, et roheline tee rasva ei põleta. „Keha kasutab rasva energiana, ükski toit ega jook seda organismi siseselt siiski ei põleta,” kummutas toitumisnõustaja levinud eksiarvamust. Küll aga on tee kaalunumbri seisukohalt märksa parem valik kui nii mõnigi suhkrust pungil karastusjook, mille sagedane tarbimine kergitab üsna tõenäoliselt kehakaalu.

Drogerii veebipoe maitsvate taimeteedega saad tutvuda siin: https://www.drogerii.ee/nauding-tassikesest-teest.

Meie aaloemahla, lupiinikohvi ja teised maitsvad joogid leiad siit: https://www.drogerii.ee/kohv-ja-mahlad.

Lisa kommentaar

Email again: