Kommenteeri

Turguta end koduste vahenditega: vanaemade tarkuseterad ravimtaimede kohta

Tekst: Ulvi Leinus

Fotod: Kräuterhaus Sanct Bernhard, Adobe Stock

Vanaemade teadmisi ravimtaimede kohta iseloomustab see, et neid on kasutatud väga pikka aega ja neid on antud edasi põlvest põlve. Erinevad lihtsad kodused meetodid enda turgutamiseks on kasutusel olnud väga kaua ja võiks öelda, et need on sama vanad kui inimkond.


Foto: Kräuterhaus Sanct Bernhard

Õigupoolest on rahvameditsiinist alguse saanud ka tänapäeva meditsiin. Samas sõltuvad eri maade rahvameditsiini alased teadmised suuresti kohalikust taimestikust ja sealsetest tavadest. Seega võib öelda, et rahvameditsiiniks nimetataksegi taimede ravijõust inspireeritud teadmisi, mida on antud edasi nii pärimuse teel suuliselt kui ka kirjalike tekstidena.

Meile on hästi teada, et varasemal ajal ei läinud inimesed iga kord külmetuse korral arsti juurde, eriti just seetõttu, et nende elukohas ei olnudki alati arsti ja arstivisiidid olid paljudele jaoks sageli ka liiga kallid ja kättesaamatud. Seepärast eelistasidki inimesed kasutada läbiproovitud koduseid vahendeid, et püsida terved ja rõõmsad.

Tänapäeval loodame enamasti tavameditsiinile ja jätame hea meelega oma keha tervenemise eest vastutavaks üksnes arstid ja väljakirjutatud ravimid. Kuna arste jääb aina vähemaks ja seda eriti maapiirkondades, siis tundub, et on kätte jõudnud aeg koduste ravimeetodite meelde tuletamiseks. Tore, et ka ühiskonna huvi looduslikul ravimtaimedel baseeruva meditsiini vastu kasvab jõudsalt.

Foto: Adobe Stock

Koduste abinõude suurepärane külg on see, et need on sageli odavad või isegi lausa tasuta. Traditsiooniliselt hõlmab see ravimtaimi, mida tuntakse ja mida saab ise koguda selleks, et valmistada teed, salve, tinktuure või vannilisandeid. Mähiste, kompresside ja vannide tegemine ei anna üksnes leevendust, vaid mõned ravimtaimed, toiduained ja vürtsid võivad õige kasutamise korral võimaldada ka kergemate haiguste ja kaebustega kodus ise toime tulla. See ei tähenda muidugi seda, et tavameditsiini ja arstid võiks üldse ära unustada.

Siit leiad mõned kasulikud vanaemade tarkuseterad, mis aitavad probleemidele leevendust tuua. Kui küsid endalt järgmine kord, mis aitab köha või palaviku vastu või kuidas tagada paremat seedimist, siis võib abi olla just nendest nõuannetest.

Kodused vahendid köha, kurguvalu ja palaviku vastu

Määri veidi vedelat mett kurgu alla rinnakule ja aseta peale kapsalehed ning kinnita need pikema linase käterätiga või salliga. Sama mähist võid teha ka ainult kurgule või asetada seljale kopsude piirkonda. Hoia mähist peal üle öö. Sellest võib olla abi köha ja bronhides leiduva lima korral.

Kurgumähise tegemiseks võib kanda ka rätiku keskele vähese rasvasisaldusega kohupiima. Seejärel keeratakse rätiku otsad ümbrikuna kokku ja soojendatakse seda näiteks kuumaveepudeliga toatemperatuurini. Saadud mähis asetatakse rinnale ja kinnitatakse villase salli või linase rätikuga.

Foto: Adobe Stock

Püsiva köha korral tehti vanasti ka sidrunikompressi. Selleks tuleb pesta üks sidrun ning see viilutada õhemateks viiludeks ja asetada viilud puuvillase riide keskele. Seejärel voldi rätik koos sidruniga ümbrikuks ja klopi sidruniviilud kergelt läbi nii, et sidrunimahl tuleks välja. Saadud mähis aseta rinnale ja kinnita see teise lapi või salliga. Alternatiivina võib kasutada ka sidrunimahlaga niisutatud rätikut. Kui mähis tekitab nahal sügelust, tuleb see eemaldada. Külmetuse ja köha korral on kasutatud ka leedrimarja mahla.

Kui apteek on suletud, võib köha vastu aidata ka isetehtud sibulasiirup. Lõika üks suurem sibul viiludeks, lükka rõngad teineteise küljest lahti ja aseta väiksemasse kaussi. Seejärel puista sibulaviiludele umbes 150 grammi pruuni roosuhkrut – nii palju, et suhkur kataks sibularõngad. Kui roosuhkrut ei ole, siis sobib ka tavaline suhkur. Kata kauss taldriku või kaanega. Lase tõmmata neli kuni viis tundi ja seejärel eemalda sibul. Saadud siirupit tuleks võtta iga tunni järgi üks teelusikatäis korraga. Kuna sibul on looduslik antibiootikum ja sellel on antibakteriaalsed omadused, siis aitab ta uskumatult tõhusalt.

Foto: Adobe Stock.

Kel on köha, peaks alati veenduma, et jalad on soojad. Külmad jalad on märk kehvast verevarustusest. Halb vereringe toob omakorda kaasa limaskestade temperatuuri languse kurgus ja neelus mandlite piirkonnas ja seda kuni 2 °C. See omakorda muudab organismi vastuvõtlikumaks viirustele ja bakteritele. Sellisel puhul võib abi olla meega magustatud tüümianitee joomisest. Nii, nagu sibulalgi, on ka tüümianil viirusevastased ja antibakteriaalsed omadused. Mee lisamisel tuleks tähelepanu pöörata sellele, et tee ei oleks liiga kuum (maksimaalselt 40°C), sest vastasel juhul kaotavad mees sisalduvad ensüümid oma efektiivsuse.

Kui sul on juba pikemat aega olnud külmetushaigus, siis on oluline juua piisavalt vett või taimeteed, et organism saaks puhastuda. Kasuks tuleb ka sooja puljongi joomine või sooja supi söömine, sest need mõlemad parandavad ainevahetust ja soojendavad keha sisemiselt. See omakorda võimaldab kehal täielikult pühenduda enesetervendamise protsessile.

Kõige tuntumaks koduseks palavikku alandavaks abimeheks on säärekompressid. Selleks tuleb kasta lapid külma vette ja keerata need lõdvalt ümber säärte. Kui lapid on soojenenud, eemalda need ja kasta uuesti külma vette ning aseta jahedad lapid taas säärtele. Sääremähiseid tehes tuleks jälgida, et ülejäänud keha ja jalalabad jääksid soojaks. Selliseid mähiseid kasutatakse alles siis, kui kehatemperatuur jõuab 39°C-ni. Kui kehatemperatuur veelgi tõuseb, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole, sest kui kehatemperatuur tõuseb üle 40 °C kraadi, võib see olla eluohtlik.

Kodused vahendid kõhukinnisuse vastu

Mõned toidud ja joogid võivad aidata ka kõhukinnisuse vastu. Vahest ehk kõige tuntum on hommikune kohv, mis võib aidata ergutada seedimist. Seda võiks juua enne sööki. Abi võib olla ka klaasikesest leigest veest, kui seda juua kohe hommikul ärgates esimese asjana. Pärast seda võiks teha hommikusi võimlemisharjutusi.

Foto: Adobe Stock. Õitsev linapõld

Paremale seedimisele võib abiks olla seegi, kui võtta 20 minutit enne iga söögikorda üks supilusikatäis maheviljelusest pärit linaõli. Samuti on abi naturaalse jogurti, keefiri või vadaku regulaarsest joomisest, sest see toetab sooles elavaid kasulikke baktereid. Samuti võib meie soole tervist turgutada ternespiima tarbimine, mida müüakse nii pulbrina kui kapslitena.

Seedimise erksamaks muutmisel võib abi olla ka kuivatatud puuviljadest. Hästi sobivad selleks mustad ploomid, mida on üle öö leotatud ja mida siis hommikusöögi ajal võiks tarbida. Parema seedimise aitavad tagada ka viinamarjad, arbuus, papaia, ananass ja fenkoliseemnetest valmistatud tee. Vahemere äärsetes maades kasutatakse sageli ka artišokki. 

Foto: Adobe Stock

Drogerii veebipoe klientide seas on populaarsed artišokist ja papaiast valmistatud toidulisandid. Kevade saabudes on hea teha võilillesalatit, sest selle taimes peituvad mõruained soodustavad seedimist ning varustavad organismi vitamiinidega.

 

Meie poest leiad hulgaliselt tervisetooteid:

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/ternespiima-kapslid-90-tk

https://www.drogerii.ee/ternespiim/ternespiimapulber

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/seedimist-soodustavad-taimsed-tabletid-150-tk

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/artisoki-ja-papaia-tabletid-160-tk

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/artisoki-kapslid-150-tk

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/leedrimarja-mahl-1-liiter

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/kulmpressitud-linaseemneoli-maheviljelusest-250-ml

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/harmoonia-tee-120-g

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/manuka-mesi-uus-meremaalt-mgo-200-250-g

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/manuka-mesi-mgo-300-uus-meremaalt-250-g

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/manuka-mesi-mgo-500-uus-meremaalt-250-g-1

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/kreemjas-mesi-taruvaiguga-500-g

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/mesi-mesilasemapiimaga-500-g

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/oietolm-300-g

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/moringa-pulber-500-g

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/moringa-tee-125-g

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/moringa-kapslid-500-mg-240-tk

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/tsingitabletid

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/aniisi-koomne-apteegitilli-taimetee-20-kotikest-40g

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/aloe-vera-mahl


Lisa kommentaar

Email again: