Kommenteeri

Juuste väljalangemine: põhjused ja kasulikud näpunäited

Tekst: Ulvi Leinus, Heilika Leinus, Kräuterhaus Sanct Bernhard
Fotod: Kräuterhaus Sanct Bernhard, Adobe Stock

Kuigi iga inimene kaotab iga päev juukseid, võib vahel välja langeda rohkem juukseid kui neid
juurde kasvada jõuab. Kunas peaks juuste väljalangemise pärast päriselt muret tundma ja mida sel puhul ette võtta?
Ilusad ja täiuslikud juuksed on märk heast tervisest ja noorusest. Seepärast tunneme ka sageli muret, kui juuksed välja langema hakkavad.

Foto: Kräuterhaus Sanct Bernhard

Viis karva kraanikausis, kümme harja sees, kolm vaibal – kas see on normaalne?

Jah, see on normaalne nähtus, sest olemasolevad juuksed asenduvad elu kestel ikka uutega. Just sel põhjusel kaotamegi tavapäraselt iga päev 70 kuni 100 juuksekarva. Selline juuste väljalangemine ei mõjuta juuste üldist väljanägemist. Küll aga on muretsemiseks põhjust siis, kui mitme nädala jooksul kukub iga päev välja enam kui 100 juuksekarva ja peanahal tulevad nähtavale juustest vabad laigud. Seda protsessi nimetatakse alopeetsiaks ehk kiilanemiseks, mis tabab elu jooksul umbes 80% meestest ja kuni 40% naistest. Mõnikord on juuste väljalangemine ainult ajutine nähtus, kuid vahel saavad juuksejuured ka kahjustada näiteks põletuste või armide tõttu ning sellisel juhul ei hakkagi enam  kahjustatud piirkondades juukseid kasvama.

Milliseid juuste väljalangemise tüüpe on olemas?

Enamikul meestel on eelsoodumus juuste väljalangemiseks – neil on androgeenne alopeetsia ehk pärilik juuste väljalangemine. Sel juhul juuksepiir taandub ja juuksed hõrenevad ning sageli kaovad lõpuks sootuks. Peas või habemes võivad tekkida ka ümarad mündisuurused juusteta laigud. Sel juhul on tavaliselt tegemist koldelise alopeetsiaga. See on autoimmuunhaigus, mille puhul organismi immuunrakud ründavad teadmata põhjustel juukseid. Põhjuseks võib olla näiteks seeninfektsioon või immuunsüsteemi nõrgenemine. Juuksed võivad ka hajusalt välja langeda ja seetõttu hõredamaks jääda.

Miks me kaotame juukseid?

80% juhtudest on juuste väljalangemise põhjuseks pärilikud tegurid, kuid sellegipoolest võib sul olla võimalik oma juuste heaks palju ära teha. Sageli on juuste väljalangemise põhjuseks vale või ebapiisav toitumine. Tänapäeva kiire elutempo juures süüakse sageli toite, mis valmivad kiiresti. Tihti jäetakse tähelepanuta see, kas keha saab toidust piisavalt vajalikke toitaineid. Juuste jaoks vajalike mineraalidee ja vitamiinide puudus ongi üks levinumaid juuste väljalangemise põhjuseid.

Meie juuksed ja küüned vajavad hulka erinevaid mineraale, vitamiine, valke ja aminohappeid. Kui kehal pole piisavalt vajalikke toitained, siis aeglustub meie ainevahetus. Tagajärjeks võib olla juuste väljalangemine, sest juuksejuurte rakud vajavad kasvamiseks toitaineid. Eriti tundlikud on meie juuksed näiteks raua-, tsingi ja mitmete mineraalide puuduse suhtes. Määravaks võib saada ka biotiinipuudus. Tasakaalustatud toitumine aitab sageli vältida toitainete puudust ja sellest põhjustatud hajusat juuste väljalangemist.

Samuti võivad juuste väljalangemise põhjuseks olla stress, liigne UV-kiirgus, kehatemperatuuri tõus ja hormonaalsed muutused. Põhjuseks võib olla ka kilpnäärmehaigus või peanaha haigused, nagu psoriaas või ekseem. Mõnikord on juuste väljalangemise põhjuseks ka meie jaoks vajalikud ravimid, näiteks teatud vähiravimid, verehüübimist mõjutavad ravimid ja kilpnäärmeravimid.  

Hajus juuste väljalangemine võib tekkida ka söömishäirete, soolehaiguste ja infektsioonide tõttu või ka pärast operatsioone. Oluline põhjus võib olla ka hormonaalne tasakaalutus, näiteks pärast sünnitust, pärast pillide võtmise katkestamist või menopausi ajal. Kuid juuste väljalangemine võib olla ka vale juuksehoolduse tulemus.

Foto: Adobe Stock

Milliseid vigu juuste hooldamisel sageli tehakse?

Liiga tugeva kuumusega juuste föönitamine, juuste liiga sage sirgendamine, sagedane värvimine ja kahjulikud juuksehooldustooted muudavad juuksed kuivaks ja rabedaks. Seetõttu tuleks vältida nii juuste liiga sagedat töötlemist kui ka  kahjulikke hooldustooteid. Odavamates šampoonides kasutatakse sageli juustele ja peanahale kahjulikult mõjuvaid koostisosi. Kui need ained satuvad pooride kaudu peanahka, võivad need kahjustada juuste kasvuvõimet. Mõned kemikaalid võivad vähendada ka verevoolu juuksefolliikulisse, mistõttu ei saa juuksed enam piisavalt vajalikke toitaineid.

Niisiis võib ebakvaliteetne šampoon takistada aja jooksul juuste varustamist toitainetega ja lõpuks põhjustada ka juuste väljalangemist. Kvaliteetne, kahjulikest ainetest vaba šampoon ning professionaalne juuksehooldus võib aga juuste kasvu soodustada ning muuta need tervemaks ja tugevamaks.

Kasulikud näpunäited juuste väljalangemise vähendamiseks

Neid tegevusi püüa vältida:

·       liiga tugeva kuumaga juuste föönitamine

·       juuste liiga sage sirgendamine

·       liiga sage lokitangidega lokkide tegemine

·       juuste sage värvimine

·       kahjulikest juuksehooldustoodete kasutamine

Kuidas õiget juuksehooldustoodet valida?

Õige juuksehooldus võib aidata juuste väljalangemist oluliselt vähendada. Loe tähelepanelikult toodete koostisosi kajastavat infot, et saaksid vältida selliseid koostisosi, nagu näiteks silikoonid, naftakomponendid, pindaktiivsed ained, emulgaatorid ning sünteetilised lõhna- ja värvained. Soovitame valida looduslikke komponente sisaldavad juuksehooldustooted.

Kui toode on väga odav, siis uuri eriti tähelepanelikult, mis seal sees on. Sageli on kvaliteetsemad tooted kallimad, kuigi see ei pruugi alati nii olla.

Siin on mõned meie lemmikud:

Kräuterhaus Sanct Bernhardi juuksehooldustooted on välja töötatud just looduslike komponentide baasil, mis aitavad tagada su juuste hea tervise. Seejuures on need ka enamikule inimestele taskukohased.

Meie poe populaarsemate toodete hulka kuuluvad basiilikuekstrakti sisaldav juuksekasvu soodustav eliksiir ja šampoon. Nagu paljud teised maitsetaimed, üllatab ka basiilik oma toitainete ja toimeainete mitmekülgsusega. Spetsiaalne basiilikuekstrakt RootBioTec™ on uuringutes osutunud tõhusaks õhukeste, kuivade ja rabedate juuste ravis, kuid sellest ei ole abi, kui tegemist on haigusest põhjustatud juuste väljalangemisega. Selle toote regulaarsel kasutamisel stimuleeritakse juuksekasvuga seotud papillaarrakkusid selliselt, et juuksed muutuvad paksemaks ja täidlasemaks.

Kofeiin aktiveerib juuksejuuri, pikendab juuste kasvufaasi ja parandab nende kasvu. Just seetõttu võib tõhusalt abi olla kofeiini sisaldavast juuksetoonikust. Kofeiinieliksiiri mõju tugevdamiseks soovitame samaaegselt kasutada ka kofeiinišampooni.

Väärtuslik granaatõunaseemneõli on rikas küllastumata rasvhapete ja bioaktiivsete koostisainete poolest. Need aitavad kaitsta juukseid kahjulike keskkonnamõjude eest ning avaldavad positiivset mõju kahjustatud juukserakkude taastumisele. Selleks, et juuksed oleksid pärast pesu elastsed ja hoolitsetud, soovitame kasutada granaatõuna šampooni. Kräuterhas Sanct Bernhardi šampoon sisaldab ka inuliini ja betaiini, mis niisutavad juukseid ja kaitsevad neid edasise kuivamise eest isegi igapäevasel kasutamisel.

Aeg-ajalt on hea juukseid tõhusalt poputada ka juuksemaske tehes. Kräuterhaus Sanct Bernhardi toodete valikust leiad ravimtaimedega juuksemaski, mis sisaldab multivitamiini- ja ürdikompleksi ning looduslikke niiskust säilitavaid komponente.

Toitumisel pea meeles järgmist:

Lisa oma menüüsse palju värskeid puu- ja köögivilju, mis tagavad selle, et keha saab piisavalt vajalikke mineraale ja toitaineid, mida ta saab kasutada ka juuste heaks. Samuti on väga oluline juua piisavalt vett, et kahjulikud ained kehast välja uhtuda.

Kui mure juba suur või tunned, et ei suuda alati piisavalt mitmekesiselt toituda, siis võiksid appi võtta toidulisandi. Kräuterhaus Sanct Bernhard on välja töötanud spetsiaalse toidulisandi Haarfit, mis aitab keha varustada juuste jaoks vajalike toitainetega ka ajal, mil sa ei saa kõike vajalikku toidust kätte. Samuti võid teha kuuri Kräuterhaus Sanct Bernhardi ilujoogiga, mida on saada nii naistele kui meestele (tähelepanu: sisaldab kofeiini!).

Tee endale ise juuksemask:

Kel on olnud positiivseid kogemusi ise kodus tehtud juuksemaski või -eliksiiriga, võib ka neid kasutada. Näiteks võib kasutada kodus valmistatud vahendit, mis koosneb keedetud nõgeselehtedest saadud ekstraktist, millele on lisatud rosmariiniõli või sibulamahla, mett ja brändiäädikat. Iga veebiavarustest leitud retsepti järgi kokku segatud segu endale pähe siiski panna ei tasu. Enne tuleks kindlasti uurida, kas nõuandja on ikka pädev ja milliseid tulemusi on tema soovitatud segud päriselt andnud.

Kelle poole tuleks pöörduda, kui mul on juuste väljalangemine?

Kui juuksed hakkavad välja langema ja hõredamaks jääma, tuleks kõigepealt välja selgitada selle põhjus, sest alles siis on võimalik leida tõhus ravi. Kindlasti tasuks kaaluda dermatoloogi poole pöördumist, sest pädev spetsialist saab anda nõu, kuidas juuste eest hoolt kanda ning anda teavet võimalike ravivõimaluste kohta. Kuigi ravi ja professionaalne juuksehooldus võivad tunduda kulukana, tuleks meeles pidada, et oma tervisega tegelemata jätmine on alati kõige kallim. Juuste siirdamine oleks ilmselt kõige drastilisem ja kallim lahendus.

 

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/juuksekasvu-eliksiir-basiilikuga-100-ml

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/basiiliku-ekstraktiga-sampoon-250-ml

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/kofeiini-juuksekasvu-toonik-100-ml

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/kofeiini-sampoon-250-ml

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/granaatouna-sampoon-250-ml

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/ravimtaimedga-intensiivne-juuksemask

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/ilukapslid-juustele-120-tk

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/kollageeni-ja-hualuroonhappega-ilujook-30x20-ml

https://www.drogerii.ee/sanctbernhard/ilujook-meestele-30x20-ml

Lisa kommentaar

Email again: